Šperky

Rozhovor pre FORBES

Rozhovor pre FORBES
Ďakujem FORBES za veľmi príjemný rozhovor o mne a mojej značke ručne šitých šperkov:

Zuzanine nežné šperky zaujali aj vo Francúzsku. Chcem dopriať luxus každej žene, hovorí

Hoci vyštudovala „veterinu“, vždy ju lákala móda. V roku 2015 sa preto Zuzana Szabová pustila ako samouk do výroby šperkov. Neskôr tento koníček premenila na vlastnú značku. Nežné výtvory zo Slovenska mohli nedávno obdivovať aj čitateľky francúzskeho módneho magazínu Malvie.

Ako veterinárka pôsobila doma aj v zahraničí, no po materskej dovolenke bolo pre ňu ťažšie nájsť si uplatnenie. Keďže za prácou už nechcela dochádzať, začala sa Zuzana Szabová živiť ručnou prácou.

Korálková záľuba

„K šperkom som sa dostala náhodou. Narazila som na publikáciu Korálkovanie, podľa ktorej som najprv začala vyrábať vianočné ozdoby. Rýchlo som zistila, že rovnakou technikou sa dajú vyrábať aj šperky. Zaujalo ma to a začala som si o tom viac zisťovať na internete,“ hovorí šperkárka o období, keď sa výrobe náušníc venovala len vo voľnom čase.

Zuzanina tvorba vo francúzskom magazíne Malvie. Foto: archív Zuzany Szabovej

„Ako samouk som sa postupne naučila viac techník. Stále som však hľadala tú moju, ktorá by mi bola naozaj blízka.“

Hovorí, že sa jej páčili veľké náušnice, ale nemohla ich nosiť, lebo boli pre ňu príliš ťažké. „Preto je pre mňa dôležité, aby náušnice majiteľku neobmedzovali.“ A tak začala vyrábať veľké, no zároveň ľahké šperky technikou brick stitch, inšpirovanou prestížnou značkou Miguel Ases.

Reklama

Detailná práca

„Pri technike, ktorú používam, je nevyhnutné, aby mali všetky korálky úplne rovnaký tvar. To znamená, že to musia byť tie najkvalitnejšie korálky, rezané laserom. Ak by neboli rovnako veľké, vyčnievali by a výsledný vzor by nevyzeral tak, ako má,“ hovorí.

Dodáva, že materiál, ktorý používa, je na Slovensku nedostupný. Objednáva si ho preto zo zahraničia.

Zuzanin zmysel pre detail a precíznosť oslovil aj francúzsky módny časopis Malvie, ktorý vlani použil jej náušnice na fotenie módneho editoriálu s názvom Odvážny šperk.

Zuzaniným snom bolo vyrábať veľké náušnice, ktoré na ušiach ani necítite. Foto: archív Zuzany Szabovej

Cenovo dostupné

Dnes už okrem korálok do šperkov všíva aj polodrahokamy, riečne perly či krištály Swarovski. Hovorí, že chce, aby mal jej produkt punc luxusu, no aby bol cenovo dostupný pre každého.

„Cenotvorba je podľa mňa veľmi zložitý proces. Som stále pomerne nová na trhu. Je pravda, že aj mne veľmi vzrástli ceny materiálov a asi tomu budem musieť prispôsobiť aj cenu šperkov,“ priznáva.

Jej náušnice dnes stoja od 24 do 180 eur, pričom z mnohých vyrobí len jeden pár. „Chcem, aby si ich dopriali aj ženy, ktoré si bežne drahé, ručne robené šperky nekupujú,“ vysvetľuje.

Aj pre deti

Okrem šperkov pre ženy vyrába Zuzana aj detské náušnice. „Začala som ich vyrábať najprv pre svoje dve dcéry. Veľmi chceli, aby som niečo vyrobila aj pre ne. Roky som tomu odolávala, ale som rada, že som dala šancu aj detským šperkom,“ vysvetľuje.

Zuzana Szabová s dcérami
Dcéry Zuzanu priviedli aj k výrobe šperkov pre deti. Foto: archív Zuzany Szabovej

„Vytvorila som koncept ‚mama a dcéra‘. Z náušníc pre ženy vyberiem jeden prvok a na jeho základe ušijem drobný šperk pre dievčatá. Vždy ich ‚testujem‘ na svojich dcérach, ktoré z nich majú veľkú radosť. Keď sú s nimi spokojné ony, viem, že sa budú páčiť.“

V nevhodnom čase

Zuzana hovorí, že s konkurenciou veľmi nebojuje. Jej šperky si aj na slovenskom trhu našli svojich zákazníkov. No mrzí ju, že pre pandémiu nemohla svoju značku budovať osobnejšie.

„E-shop som spustila minulý rok vo februári, asi v najmenej vhodnom období, aké vôbec bolo. Zrušili sa všetky podujatia, na ktorých by som sa mohla odprezentovať,“ hovorí.

„Z fotiek to často nie je úplne zrejmé, ale keď človek môj šperk chytí do rúk, hneď vie, že je iný.“

Sama na všetko

Za najväčšiu nevýhodu tohto druhu podnikania považuje šperkárka to, že značka, ktorá nesie jej meno, je postavená len na nej.

„Všetko vyrábam sama, starám sa aj o objednávanie materiálov, distribúciu, komunikáciu so zákazníkmi, sociálne siete…“

Drobné korálky premieňa Zuzana na jedinečné šperky. Foto: archív Zuzany Szabovej

Prečo si nenájde výpomoc? Technika výroby, ktorú využíva, je podľa Zuzany taká náročná, že by zrejme trvalo roky, kým by sa ju niekto naučil tak, aby jej so šperkami mohol pomáhať. Preto skôr zvažuje, že prijme pomoc s objednávkami a marketingom. „Jedného dňa určite prídem do štádia, keď nebudem mať inú možnosť.“

Splní sa jej sen?

Hoci jej pandémia nedovoľuje prezentovať svoju tvorbu na módnych prehliadkach, jedným z pracovných snov Zuzany Szabovej je spolupráca s módnou návrhárkou Janou Pištejovou. „Jej šaty sú krásne a myslím, že moje náušnice by sa k nim perfektne hodili,“ hovorí.

V budúcnosti by sa tiež rada viac sústredila na zahraničný trh.

 

Späť na zoznam

Podobné články